Jak poradzić sobie z agresywnym psem?

agresywny piesCzy prawdą jest to, że pies rodzi się agresywny z powodu swojej rasy? Że niektóre z ras psów maja genetycznie zakodowaną nienawiść i agresję? Czy agresywny pies to koniec marzeń o pupilu?

Zacznijmy od tego, że tak jak człowiek nie rodzi się dobry czy zły tak i pies. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostaje wychowany, jak jest traktowy. Przyjęło się, że rasy typu pitbull, rottweiler czy bullterrier to psy-mordercy. A dlaczego? Ponieważ to właśnie je wykorzystuje się w nielegalnych walkach psów. A jak się je do nich szykuje? Bijąc i tłamsząc ich osobowość – nie powinno nikogo więc dziwić, że takie zachowanie sprawia diametralne zmiany w zachowaniu.

Agresywny pies wymaga zupełnie innej, specjalistycznej opieki. Musi czuć respekt przed swoim właścicielem, nie wolno mu zbytnio pobłażać. Jednak do takiej terapii potrzebny będzie specjalny psi behawiorysta, który wie, jak rozpocząć prace z takim zwierzakiem.

Owszem, zdarzają się sytuacje, kiedy agresywny pies nagle się taki staje, chociażby z zazdrości – w domu pojawiło się niemowlę, właściciele przelali – co logiczne – swoja miłość na dziecko i pies czuje się opuszczony. To może powodować zachowania agresywne – jeśli nie znikną to trzeba psa oddać komuś, kto nie ma dzieci, a zawsze chciał mieć pupila i potrafi sobie poradzić z jego napadami złości. Bo pamiętajmy, że nie można mimo wszystko przedkładać psa nad zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Ale to też nie powód, aby psiaka od razu usypiać, co również niestety niektórzy ludzie w takiej sytuacji robią.