Platformy dla niepełnosprawnych

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj, jak wyglądało życie osób niepełnosprawnych jeszcze niedawno. Trudności z akceptacją społeczną, bariery techniczne ograniczające wyjście z domu, brak możliwości poruszania się bez asysty, wszystko to powodowało, że osoby z niepełnosprawnością ruchową zostawały unieruchomione w domu, pozbawione wolności stawały się więźniem we własnych czterech ścianach. Ale bardzo często nawet tam nie mogły cieszyć się swobodą poruszania. Wysokie progi, schody, ostre zakręty w nieprzystosowanych do osób niepełnosprawnych domach, uniemożliwiały cieszenie się swobodą nawet we własnym domu.

Pokonanie tychże barier architektonicznych zajęło w naszym kraju sporo czasu i to wcale nie dlatego,że rozwiązania technologiczne nie były nam znane, to raczej względy akceptacji społecznej i wydatki ekonomiczne miały tu największe znaczenie. Dzisiaj każdy budynek użyteczności publicznej (biura, restauracje, kina,teatry...) posiadający schody, w swoim projekcie ma jednocześnie wariant pokonania tychże schodów przez osobę niepełnosprawną.

Do najbardziej popularnych rozwiązań ułatwiających pokonanie różnego rodzaju barier architektonicznych, szczególnie schodów, należą platformy dla osób niepełnosprawnych. To platformy poruszające się wzdłuż schodów po torze prostym lub torze krzywoliniowym. I w zależności od miejsca montażu można dodatkowo podzielić je na takie,które będą poruszały się wewnątrz budynków oraz montowane na zewnątrz budynku.

Platformy dla niepełnosprawnych można zamontować w nowych powstających budynkach jak i tych ,które już funkcjonują. Jeżeli poszukujemy takich rozwiązań warto udać się do doświadczonej profesjonalnej firmy (np. http://lifts4u.pl/platformy-dla-osob-niepelnosprawnych/), która poradzi sobie w każdych warunkach instalacyjnych. I rozwiąże te najbardziej newralgiczne problemy, takie jak; miejsce wejścia czy wjechania na platformę, zejścia z niej, odparkowywanie platformy.

Profesjonalne platformy dla niepełnosprawnych pozwalają również na korzystanie z nich osobom towarzyszącym, osobom starszym,czy też takim ,które mają chwilowe trudności z poruszaniem się. Można bowiem zamontować na nich siedziska usprawniające i podnoszące komfort poruszania się na platformie. Dlatego warto udać się do firmy zajmującej się montażem platform zawodowo i dopasować odpowiedni model do aktualnych wymagań. Standardowe wymiary platform dla niepełnosprawnych to 700×750; 750×850; 800×900; 800×1000; 750×800; 900×1000.

Platformy dla niepełnosprawnych charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa użytkowania. Spełniają najwyższe standardy co do jakości wykonania, wyglądu oraz bezpieczeństwa. Posiadają wszelkie wymagane prawem europejskim certyfikaty jakościowe. Wyposażone są w system przeciwzgnieceniowy, posiadają ułatwiające przebywanie na nich udogodnienia,takie jak: barierki zabezpieczające, podłogę antypoślizgową, możliwość zamontowania siedziska, posiadają również awaryjny przycisk stop pozwalający na zatrzymanie platformy w każdej chwili.

I jeszcze jedna ważna informacja, platformy dla niepełnosprawnych znajdujące się pod linkiem umieszczonym powyżej są dofinansowywane z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w 95%.